![]()
ARMYTEK CRYSTAL PRO IR GREY
R699.20
SKU: F10201GIR
Hurry! Only 1 left in stock.
1 in stock
Compact multi flashlight with white, red, green, blue and infrared light
A model from the updated lineup of compact multi flashlights. Crystal Pro IR is a flashlight with a universal set of light colors (white, red, green, blue), which is also equipped with an LED for infrared light. This combination allows using the flashlight not only in everyday activities, but also when solving specialized tasks.
Crystal Pro IR comes with a headband, a lanyard for wearing on the wrist or around the neck, silicone rings for mounting on sporting gear, as well as a clip and Velcro mounting tape for fixing to a belt or clothes, including specialized uniforms.
The design, body material and special arrangement of LEDs provide wide beam angle of 180°, optimal for close-range application. The model is equipped with a capacious for the given size built-in Li-Pol 600 mAh battery and a USB-C charging connector.
Crystal Pro IR — COMPACT MULTI FLASHLIGHT 6 IN 1

Headlamp
- Soft elastic headband
- Special design with thought-out optical elements provides convenient beam angle with minimum loss of light for use at a close distance

Every Day Carry light
- Lightweight and compact body
- Possibility to attach to bag, pocket, shoulder strap or cap using a clip
- Paracord lanyard for wearing on a wrist or around the neck

Keychain light
- Wear-resistant plastic rings for keys or lanyard

Sports flashlight
- Body made from durable materials, constant light without flickering
- Multiple variants of installation, silicone rings for mounting on sporting gear

Lamp mode
- Works directly from a Powerbank or any USB power supply

Signal light
- Different operating modes of IR, white, red, green and blue light
- Steel clip and velcro mounting tape to attach to clothes or uniform, including helmets
Â
Â
Red light
- For maintaining night vision when turning the flashlight on and off: in a camping tent, when observing the stars, for fishing or doing sports.
- Almost invisible to animals and fish, doesn’t attract insects.
Green light
- Used as night lighting and for maintaining night vision when turning the flashlight on and off: in a camping tent, for fishing or doing sports.
- Compared to red light, it provides greater clarity of lines and more detailed display of objects, allows distinguishing the difference between colors and shades.
- For reading maps when navigating the terrain and for observing wildlife, optimal for use in the forest.
- Almost invisible from the side, barely visible to animals and fish.
Blue light
- Suitable for reading maps.
- Comfortable for use as night lighting due to the cold shade, which is close to the shade of the natural light at night.
Infrared light (850 nm)
- For concealed use together with night vision devices.
ADVANTAGES OF CRYSTAL SERIES
- Convenient operation with one button, double click to change the type of light.
- Unique fully luminous body.
- Built-in Li-Pol 600 mAh battery charges with any USB-C cable.
- Color indication of charging process.
- IP67 standard: reliable protection from dust and submersion at 1 meter for 30 minutes. Withstands fallings from up to 10 meters.
- Robust and water resistant USB-C socket.
5 years no hassle warranty.
| Models | Crystal |
|---|---|
| Features | Micro USB, Red Light |
| Color temperature | White |
|---|---|
| Light output, lumens | 150 lm |
| Red Light output, lumens | 30 lm |
| Beam distance, meters | 12 m |
| Beam distance (red light), m | 5 m |
| Brightness stabilization | Digital (CPU brightness control) |
| Hotspot: Spill | 70° : 140° |
| Number of modes | 5 white light + 5 red light |
|---|---|
| Runtime in maximum mode | 2 h 15 min |
| Runtime in minimum mode | 50 d |
| Runtime max mode red light | 3 h |
| Runtime min mode red light | 30 d |
| Strobe Mode | Yes |
| Length | 63 mm |
|---|---|
| Width | 43 mm |
| Height (without clip) | 15 mm |
| Weight (with battery) | 34 g |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Waterproof and Dustproof | IP67 |
| Safe submersion depth | 1 m |
| Safe falling height | 10 m |
| Operating temparatures | -10..+40 ?C |
| Battery compatibility | 1x LiPol 600 |
|---|---|
| Protect accidental switch-on | Yes |
Manual
Video
There are no reviews yet.
1 in stock
Quick Comparison
| ARMYTEK CRYSTAL PRO IR GREY remove | ARMYTEK PRIME C2 PRO MAX MAGNET USB remove | ARMYTEK WIZARD C2 PRO remove | ARMYTEK WIZARD C2 PRO MAX MAGNET USB SAND WHITE remove | ARMYTEK PRIME C2 PRO MAGNET USB remove | ARMYTEK WIZARD C2 MAGNET USB remove | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Name | ARMYTEK CRYSTAL PRO IR GREY remove | ARMYTEK PRIME C2 PRO MAX MAGNET USB remove | ARMYTEK WIZARD C2 PRO remove | ARMYTEK WIZARD C2 PRO MAX MAGNET USB SAND WHITE remove | ARMYTEK PRIME C2 PRO MAGNET USB remove | ARMYTEK WIZARD C2 MAGNET USB remove |
| Image | ||||||
| Add to cart |