![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
R2075.75
SKU: F06801PW
4 in stock (can be backordered)
Wizard C2 Pro Nichia is an update to Wizard Pro Nichia model, popular among the fans of high-quality light.
The version of Wizard C2 Pro with Nichia LED is designed specifically for use in the areas where clear color differentiation is required: for photo and video shooting, painting and polishing, working with wire color coding.
Incredibly powerful for the 4500K color temperature tint light output of 1600 lumens provides near to perfect natural reproduction of object colors at 113 meters. The flashlight works for 6.5 months on just one 18650 Li-Ion power supply. To charge the battery, use the magnetic USB cable that is already included in the set.
Thanks to the extended set of accessories with a headmount, clip, nylon holster and a magnet in the tailcap, the multifunctional 3 in 1 flashlight is suitable for outdoor activities, sports, fishing, hunting, car maintenance and service. Wizard C2 Pro Nichia is compatible with bicycle mount ABM-01 and AHM series helmet mounts for industrial works and mountaineering.



90 and color temperature of 4500K for near to perfect natural color reproduction.
Specially designed optical system and TIR-lens: transmits more lumens, provides greater beam distance with comfortable wide spill.
Thought-out head design: improved heat dissipation and brighter light with more lumens.
Large side button: soft and comfortable pressing.
Innovated electronics: combination of high brightness and prolonged runtimes.
Innovated electronics and firmware: extended runtimes and enhanced brightness.
Simple operation by default: easy to use right out of the box (6 modes), possible to switch to professional advanced operation with 11 modes.
Improved springs: new springs for better protection of the battery and driver and increased performance efficiency.
Stylish body: matt anodizing and laconic design.
Fast magnetic charger: included 18650 Li-Ion 3500 mAh battery is charged in 3 h 40 min.
18650 Li-Ion battery (3500 mAh) is included in the set.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
| Models | Wizard |
|---|---|
| Features | Magnetic USB |
| Color temperature | Warm |
|---|---|
| Optics | TIR |
| Beam distance, meters | 113 m |
| Brightness stabilization | Full (constant brightness) |
| Hotspot: Spill | 70° : 120° |
| Number of modes | 6 simple operation by default / 11 advanced operation |
|---|---|
| Runtime in maximum mode | 2 h 55 m (440 lm after 1 min) |
| Runtime in minimum mode | 200 d |
| Strobe Mode | Yes |
| Head diameter | 33 mm |
|---|---|
| Body diameter | 20.4 mm |
| Length | 112 mm |
| Weight (without battery) | 65 g |
| Material | Aircraft-grade aluminium |
|---|---|
| Anti-abrasive finish | Premium type III hard anodizing 400HV |
| Waterproof and Dustproof | IP68 |
| Safe submersion depth | 10 m |
| Safe falling height | 10 m |
| Operating temparatures | -25..+40?C |
| Battery compatibility | 1×18650 Li-Ion |
|---|---|
| Use batteries with PCB | Yes |
| Use batteries without PCB | Yes |
| Protect accidental switch-on | Yes |
| Battery state indication | Yes |
| Battery low level Indication | Yes |
There are no reviews yet.
4 in stock (can be backordered)
| ARMYTEK WIZARD C2 PRO NICHIA MAGNET USB (WARM LIGHT) remove | ARMYTEK ZIPPY YELLOW remove | ARMYTEK PRIME C2 PRO MAX MAGNET USB remove | ARMYTEK WIZARD C2 MAGNET USB WARM remove | ARMYTEK WIZARD C1 PRO MAGNET USB (WARM LIGHT) remove | ARMYTEK ZIPPY BLUE remove | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Name | ARMYTEK WIZARD C2 PRO NICHIA MAGNET USB (WARM LIGHT) remove | ARMYTEK ZIPPY YELLOW remove | ARMYTEK PRIME C2 PRO MAX MAGNET USB remove | ARMYTEK WIZARD C2 MAGNET USB WARM remove | ARMYTEK WIZARD C1 PRO MAGNET USB (WARM LIGHT) remove | ARMYTEK ZIPPY BLUE remove |
| Image | ||||||
| Add to cart |