![]()
Categories: Barracuda, Models, Searchlights, Self-Defence
Armytek Barracuda Pro Warm
R2731.00
DeliverySA only
Delivery Time 3-4 days
Payment OptionsVisa and Mastercard, Instant EFT
SKU: F03302SW
Hurry! Only 1 left in stock.
1 in stock
Sold: 0
Available: 1
- Extreme brightness – 1 390 OTF lumens
- Unprecedented beam distance up to 775 meters for efficient illumination of large areas
- Ultra-strong materials and robust construction guarantees total protection harsh impacts or vibrations
- Light-weight flashlight with constant light and fail-proof reliability
- Simple operation and continuous runtimes – 1 hour at maximal mode and almost 22 hours at middle mode
- Constant brightness with almost discharged batteries and at -25ºC outside
- The highest IP68 dust- and waterproof standard – more than 5 hours at 10 meters depth
- Guaranteed durability – stands up the recoil of any gun gauge and falling from 30 meters height
Batteries are not included in the package.
*The engraving on the flashlight may differ from the engraving on the image depending on the flashlight version.
Please pay attention: shipping cost may change because of the weight of the flashlight. If this happens, our manager will contact you before we ship the order.
Other
| Models | Barracuda |
|---|
Light & Optics
| Color temperature | Warm |
|---|---|
| Optics | Smooth reflector |
| Light output, lumens | 1390 lm |
| Beam distance, meters | 771 m |
| Brightness stabilization | Full (constant brightness) |
| Hotspot: Spill | 5° : 40° |
Modes
| Number of modes | 9 |
|---|---|
| Runtime in maximum mode | 1 h |
| Runtime in minimum mode | 500 d |
Dimensions
| Head diameter | 64 mm |
|---|---|
| Body diameter | 25.4 mm |
| Weight (without battery) | 303 g |
Body
| Material | Aircraft-grade aluminium |
|---|---|
| Anti-abrasive finish | Premium type III hard anodizing 400HV |
| Waterproof and Dustproof | IP68 |
| Safe submersion depth | 10 m |
| Safe falling height | 30 m |
| Operating temparatures | -25..+40?C |
Electronics
| Battery compatibility | 2 x 18650 Li-Ion |
|---|---|
| Use batteries with PCB | Yes |
| Protect accidental switch-on | Yes |
Manual
Video
There are no reviews yet.
Be the first to review “Armytek Barracuda Pro Warm” Cancel reply
1 in stock
You may also like…
- DeliverySA onlyDelivery Time 3-4 daysPayment OptionsVisa and Mastercard, Instant EFT3-4 day deliveryAdd to cart
Quick Comparison
| Armytek Barracuda Pro Warm remove | Armytek Prime C1 Pro Magnet USB Warm remove | Armytek Wizard C1 Pro Magnet USB remove | Armytek Crystal (Grey Onyx) remove | Armytek Crystal WRB Blue (USB-C) remove | Armytek Dobermann remove | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Name | Armytek Barracuda Pro Warm remove | Armytek Prime C1 Pro Magnet USB Warm remove | Armytek Wizard C1 Pro Magnet USB remove | Armytek Crystal (Grey Onyx) remove | Armytek Crystal WRB Blue (USB-C) remove | Armytek Dobermann remove |
| Image | ||||||
| Add to cart |
Recently Viewed
DeliverySA only
Delivery Time 3-4 days
Payment OptionsVisa and Mastercard, Instant EFT
Add to cart
Activity (Hobby), Cycling, EDC Flashlights, Elf, Features, Flashlights, Keychain flashlights, Models, Running, Types, USB-C
ARMYTEK ELF C1 USB-C
R1201.75 SKU: F05003CDeliverySA only
Delivery Time 3-4 days
Payment OptionsVisa and Mastercard, Instant EFT
3-4 day delivery
Add to cart
Activity (Hobby), Cycling, EDC Flashlights, Features, Flashlights, Magnetic USB, Models, Prime, Running, Types
ARMYTEK PRIME C2 MAGNET USB WHITE
R1857.25 SKU: F08001CSold Out
DeliverySA only
Delivery Time 3-4 days
Payment OptionsVisa and Mastercard, Instant EFT
3-4 day delivery
Add to cart
DeliverySA only
Delivery Time 3-4 days
Payment OptionsVisa and Mastercard, Instant EFT
Add to cart