![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
R1638.75
SKU: F08901C
3 in stock
Wizard C2 is an updated version of the first multi flashlight in Armytek history.
Suitable for those who need a flashlight with basic modes and the most simple operation possible.
The brightness of this model reaches 1200 lumens at a distance of up to 108 meters. The 18650 Li-Ion 3200 mAh battery is charged inside the flashlight using a special magnetic USB cable. The universal Wizard C2 has several fixing options: on metal surfaces thanks to a magnet in the tailcap, on clothes, belt or bag using a clip, on the head with a comfortable headmount.
Wizard C2 can be also used as bicycle headlight or main light source of an industrial worker — the flashlight is compatible with bicycle mount ABM-01 and hard hat mount AHM-02.
.jpg?1654694663575)

.jpg?1654694507946)
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
| Models | Wizard |
|---|---|
| Features | Magnetic USB |
| Color temperature | White |
|---|---|
| Optics | TIR |
| Light output, lumens | 1200 lm |
| Beam distance, meters | 108 m |
| Brightness stabilization | Digital (CPU brightness control) |
| Hotspot: Spill | 70° : 120° |
| Number of modes | 6 |
|---|---|
| Runtime in maximum mode | 2 h 45 min (580 lm after 4 min) |
| Runtime in minimum mode | 200 d |
| Head diameter | 33 mm |
|---|---|
| Body diameter | 20.4 mm |
| Length | 112 mm |
| Weight (without battery) | 64 g |
| Material | Aircraft-grade aluminium |
|---|---|
| Anti-abrasive finish | Premium type III hard anodizing 400HV |
| Waterproof and Dustproof | IP68 |
| Safe submersion depth | 10 m |
| Safe falling height | 10 m |
| Operating temparatures | -25..+40?C |
| Battery compatibility | 1×18650 Li-Ion |
|---|---|
| Use batteries with PCB | Yes |
| Use batteries without PCB | Yes |
| Protect accidental switch-on | Yes |
| Battery low level Indication | Yes |
There are no reviews yet.
3 in stock
| ARMYTEK WIZARD C2 MAGNET USB remove | Armytek Dobermann Pro Magnet USB remove | ARMYTEK WIZARD C2 MAGNET USB WARM remove | ARMYTEK ZIPPY YELLOW remove | ARMYTEK WIZARD C2 PRO MAX MAGNET USB SAND WHITE remove | ARMYTEK PRIME C2 PRO MAGNET USB remove | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Name | ARMYTEK WIZARD C2 MAGNET USB remove | Armytek Dobermann Pro Magnet USB remove | ARMYTEK WIZARD C2 MAGNET USB WARM remove | ARMYTEK ZIPPY YELLOW remove | ARMYTEK WIZARD C2 PRO MAX MAGNET USB SAND WHITE remove | ARMYTEK PRIME C2 PRO MAGNET USB remove |
| Image | ||||||
| Add to cart |