![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
R2512.75
SKU: F06701C
11 in stock
Wizard C2 Pro Max is the newest model of the demanded all over the world multifunctional Armytek Wizard lineup. Not just bright, but astonishing light output of 4000 lumens.
Wide flood light of the flashlight is optimal both for operating at a close distance and for highlighting large spaces. Suitable for service and industrial works, outdoor activities or sports.
The main advantages of the flashlight are wide beam angles 110°:150° and impressive for such a compact model brightness. Combined with extended runtimes provided by the larger capacity 21700 Li-Ion battery, these features make the use as effective as possible.
Thanks to the battery adapter in the set, the flashlight also works on the common 18650 Li-Ion power supply. Headmount, clip, holster, magnet in the tailcap and optional bike mount ABM-01 provide various attachment options. Wizard C2 Pro Max is also compatible with original hard hat mounts for industrial works and mountaineering.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
| Models | Wizard |
|---|---|
| Features | Magnetic USB |
| Color temperature | White |
|---|---|
| Optics | TIR |
| Light output, lumens | 4000 lm |
| Beam distance, meters | 114 m |
| Brightness stabilization | Full (constant brightness) |
| Hotspot: Spill | 110° : 150° |
| Number of modes | 6 simple operation by default / 10 advanced operation |
|---|---|
| Runtime in maximum mode | 3 h 15 min (900 lm after 50 sec) |
| Runtime in minimum mode | 2 months |
| Strobe Mode | Yes |
| Head diameter | 34.4 mm |
|---|---|
| Body diameter | 23.6 mm |
| Length | 121.5 mm |
| Weight (without battery) | 79 g |
| Material | Aircraft-grade aluminium |
|---|---|
| Anti-abrasive finish | Premium type III hard anodizing 400HV |
| Waterproof and Dustproof | IP68 |
| Safe submersion depth | 10 m |
| Safe falling height | 10 m |
| Operating temparatures | -25..+40?C |
| Battery compatibility | 1x 21700 Li-Ion, 1x 18650 Li-Ion (with battery adapter) |
|---|---|
| Use batteries with PCB | Yes |
| Use batteries without PCB | Yes |
| Protect accidental switch-on | Yes |
| Battery state indication | Yes |
| Battery low level Indication | Yes |
There are no reviews yet.
11 in stock
| ARMYTEK WIZARD C2 PRO MAX remove | ARMYTEK WIZARD C2 PRO MAGNET USB (WARM LIGHT) remove | ARMYTEK ZIPPY GREY remove | ARMYTEK WIZARD C2 PRO MAX LR WARM remove | ARMYTEK PRIME C1 PRO MAGNET USB WHITE remove | ARMYTEK ZIPPY YELLOW remove | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Name | ARMYTEK WIZARD C2 PRO MAX remove | ARMYTEK WIZARD C2 PRO MAGNET USB (WARM LIGHT) remove | ARMYTEK ZIPPY GREY remove | ARMYTEK WIZARD C2 PRO MAX LR WARM remove | ARMYTEK PRIME C1 PRO MAGNET USB WHITE remove | ARMYTEK ZIPPY YELLOW remove |
| Image | ||||||
| Add to cart |