![]()
Categories: Zippy, EDC Flashlights, Keychain flashlights, Models
Armytek Zippy Pink
R262.20
DeliverySA only
Delivery Time 3-4 days
Payment OptionsVisa and Mastercard, Instant EFT
SKU: F06001P
Backorders are NOT enabled for this product.
Out of stock
Miniature yet durable, the first Armytek keychain light is indispensable where an additional light source is required. The built-in Li-Pol battery is easily charged with a Micro-USB cable. Durable ring, removable steel clip provide several options for usage and carrying: on keys, clothes or a backpack, in a pocket or bag.
- Brightness up to 160 OTF Lm and wide beam angle of 110°.
- Beam distance up to 15 m.
- Stiffening ribs for additional protection against mechanical damage.
- IP67 standard: resistant to rain and dust.
- Convenient operation with one button.
- Possibility to charge the device with Micro USB cable and built-in Li-Pol 100mAh battery.
- 5 years no-hassle warranty.
Other
| Models | Zippy |
|---|---|
| Features | Micro USB |
Light & Optics
| Beam distance, meters | 15 m |
|---|---|
| Brightness stabilization | Full (constant brightness) |
| Hotspot: Spill | 60° : 100° |
Modes
| Number of modes | 3 |
|---|---|
| Runtime in maximum mode | 17 min |
| Runtime in minimum mode | 10 h |
Dimensions
| Weight (with battery) | 12 g |
|---|
Body
| Material | Plastic |
|---|---|
| Waterproof and Dustproof | IP67 |
| Safe submersion depth | 1 m |
| Safe falling height | 2 m |
| Operating temparatures | -10..+40 ?C |
Manual
Video
There are no reviews yet.
Out of stock
You may also like…
Quick Comparison
| Armytek Zippy Pink remove | Armytek Zippy Extended Set Grey remove | Armytek Prime C2 Pro Max Magnet USB Warm remove | ARMYTEK ELF C1 USB-C remove | Armytek Partner C2 Magnet USB remove | Armytek Prime C2 Pro Magnet USB Warm remove | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Name | Armytek Zippy Pink remove | Armytek Zippy Extended Set Grey remove | Armytek Prime C2 Pro Max Magnet USB Warm remove | ARMYTEK ELF C1 USB-C remove | Armytek Partner C2 Magnet USB remove | Armytek Prime C2 Pro Magnet USB Warm remove |
| Image | ||||||
| Add to cart |